دو نما از اين هفته ی شهر

۱)  این روزها، ما از راهیابی تیم ملی به جام جهانی حرف می زنیم و هنوز هم از جشن خودجوش مردمی صحبت می کنیم. گاهی که از مسیرهای روزمره ام توی خیابان ها رد می شوم، باورش مشکل است که در آن شب به یاد ماندنی، تمام مردم توی همین خیابان ها می رقصیدند و دختران جوان هلهله می کردند... همین خیابان های همیشگی، آن شب میزبان مردمی بودند که یکدل و یکصدا "ایران،ایران" می گفتند و بوق می زدند و پای می کوبیدند. همین خیابان سر کوچه مان بود که نیمه شب آن شب، به طول یکی دو کیلومتر با شیشه های خرد شده ماشین ها فرش شده بود. این جشن، چه خوب و چه بد، مردمی بود و باعث شد انرژی بی مصرف مانده ملت مصرف شود. کاش چنین جشن هایی همیشگی بودند... یعنی باید 4 سال دیگر صبر کنیم؟!!

۲)  این روزها، ما از انتخابات حرف می زنیم و هنوز هم از کاندیداها و برنامه هایشان صحبت می کنیم. گاهی که از مسیرهای روزمره ام توی خیابان ها رد می شوم، باورش مشکل است که این حجم وسیع وعده های اعلام شده از طرف کاندیداها، قابلیت اجرا داشته باشد.... همین خیابان های همیشگی، اینک چهره تازه ای پیدا کرده اند و شور و اشتیاق مثبت یا منفی، واقعی یا کاذبی به فراخور، در بین مردم شهر به وجود آورده اند. توی خیابان ها پوسترهای بزرگ و رنگارنگ تبلیغاتی را می بینم و این کلمات، یک به یک جلوی چشمانم به خط می شوند: دولت رفاه، مدرن، امید، هوای تازه. دوباره می سازمت وطن، زندگی بهتر، ایران برای همه ایرانیان.... کاش چنین کلمه هایی همیشگی بودند... یعنی باید 4 سال دیگر صبر کنیم؟

به نظر شما کدام اپیزود باید اول نوشته می شد؟!13.gif

/ 14 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میخ

علتش هم اينه که اولا حزبی وارد شد و اين در تاريخ ما بيسابقه است. دوما مرز گفتمان سياسی داخل نظام رو جابجا کردند و اين خيلی مفيده. سوم اينکه نظامی ها نبايد در انتخابات رای بيارن چون از دید تاریخی این به ضرر ملت بوده.

میخ

در ضمن ما هميشه در تاريخ نشان داديم که ملت پايداری نيستيم. خوش بينانه ترين تحقيق ها نشون ميده دولت مصدق اگر با کودتا ساقط نمی شد ظرف چند ماه سقوط می کرد حال آنکه رشد اقتصادی دولتش با برنامه اقتصاد بدون نفت صد در صد موفق ارزيابی ميشه.

میخ

من دوست دارم اين بار نشان بدهيم که معنای حرکت گام به گام مرحوم بازرگان را می فهميم. پس از سال ها ثابت شد که حق با او بود. در مطلب دوم اين شماره من اشاره کرده ام. نکته ديگر اينکه اين انتخابات آزادترين انتخابات در دوران صد سال گذشته و با مرزبندی های کاملا مشخص است و شايد ديگر اين فرصت به دست ملت نيفتد که خطوط مورد تاييد خود را نشان دهند.

میخ

حيف که نظر منو نپرسيدی وگرنه می گفتم حتما شرکت کن و به فردی که به تو نزديک تره رای بده. من به تداوم اصلاحات با انتظار حداقلی رای می دهم و می دانم اگر اين تيم پس از ۲ يا ۳ سال خفه هم بشوند ما يک گام به پيش رفته ايم.

میخ

وانگهی گرچه حاکميت رای ما رو به نفع خودش تعبير می کنه اما اين برام مهم نيست. مهم اينه که رای به معين به اين مفهوم نيست. چون خطوط سياسی مد نظر اين تيم خلاف برخی اصول نظامه. اين رای جهت و معنی داره بر خلاف رای به خاتمی. در ضمن من ترجيح می دم با نظام فعلی مبارزه مدنی بکنم ( مثل اين يک سال گذشته ) اما انها به دليل عدم مقبوليت مردمی به يک خفت در برابر بيگانگان تن ندن. من ديگه بايد برم. حتما اگر دوست داری اين بحث رو ادامه بديم. در ضمن من خودم برات کامنت می ذارم !!!!

arash afshar

جالب بود..... دستخط قشنگی داری ..موفق باشی

ثمر

اما من به هيچ عنوان شرکت نمی کنم.

امیر آزادی

سلام من به روز شدم . حتماً به من سر بزن مطلب آخرم رو بخونید . در ضمن بهتر بود موضوع انتخابات اول نوشته می شد . البته فرق هم نمی کرد چون جفتش به هم مرتبط بود

شهروز

سلام ثمر، اميدوارم كه خوب باشي. از اين مطلب و همينطور نوشتهء قبليت اينطور برداشت كردم كه به شدت از اين انتخابات دل پري داري. ولي بيا و بيشتر فكر كن، از اينكه مي گويي 4 سال ديگر براي شنيدن فقط حرفهاي قشنگ بايد صبر كنيم، اينطور برداشت مي كنم كه به نظر تو آقاي خاتمي در اين 8 سال هيچ خدمتي نكرد و فقط در هر دوره يك سري شعار عوامفريبانه مطرح كرد. امّا من اينگونه فكر نمي كنم. چه خوب است كمي انصاف هم در قضاوت داشته باشيم. بيشتر از اين خود مقاله اي مي شود بس طولاني، پس صحبت را كوتاه مي كنم و مي گويم در مورد دكتر معين بيشتر فكر كن! خدا نگهدار.

maryam

آرزو دارم هماي سعادت تا هميشه ميهمان شانه‌هاشان باشد ...