چرا اين همه تفاوت بين آدما هست؟!


ديروز ظهر، وقتی که تيتر روزنامه ها رو نگاه می کردم، نظرم به يه آگهی بزرگ نيم صفحه ای جلب شد. برج ۱۶ طبقه ای توی زعفرانيه، واحدهای مسکونيش رو به مزايده گذاشته بود. بعد از معرفی امکانات رويايی برج، توی جدول هايی مساحت و امکانات و تعداد خط تلفن ها و قيمت پيشنهادی برای هر طبقه و هر واحد، نوشته شده بود. از همه جالب تر طبقه آخر بود با ۴۰۰ و خورده ای متر مساحت، که قيمت پايه اش برای مزايده در حدود يک ميليارد تومن پيشنهاد شده بود!

 

و اما...

درست غروب همين روز، ديدم مامانم يه مقدار وسيله توی ماشين گذاشته و قصد داره جايی بره. خواستم باهاش برم. اولش مخالفت کرد اما وقتی اصرار منو ديد، اجازه داد همراهش بيام. توی راه برام تعريف کرد کجا می ره و وسيله ها رو برای کی می بره.......................................................... وقتی اتاق شون رو ديدم بغضم گرفت. می تونم بگم که اونا هيچی نداشتن. هيچی، هيچی، هيچی. زن بيچاره با دستای پينه بسته و چهره آفتاب سوخته، توی مدرسه مادرم کار خدماتی می کرد. شوهرش اعتياد داشت و از بيماری روانی رنج می برد. بارها زن و دخترش رو تا سرحد مرگ کتک زده بود و وسايل محقر خونه رو به آتيش کشيده بود. زن چند روزی می شد که به کمک تنها فاميلی که داشت،يه اتاق کوچيک اجاره کرده بود تا از دست شوهرش فرار کنه. چون تمام وسايل خونه شون به دست شوهره نابود شده بود، زن بيچاره هيچی همرا خودش نياورده بود. و بدون اينکه به کسی رو بندازه، چند شب بدون بالش و پتو، اون و دخترش کف اتاق خوابيده بودن....هر چی بگم کم گفتم. اما اين موضوع منو خيلی ناراحت کرد. در واقع اولين بار بود که چهره فقر رو اين قدر زشت می ديدم....نه! بهتره بگم اولين بار بود که شکاف طبقاتی رو اين طور واضح می ديدم. بايد بگم تجربه عجيبی بود...عجيب و غمناک.

 

/ 18 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Gholamreza

ثمر جان ! قياس تضاد ها و تفاوتهای جامعه بدون در نظر داشتن سنن و حکمتهای اراده شده ی ازلی ؛ پرداختی ساده سازی شده از ماجرای زندگی ست که ما را از رسيدن به کنه مطلب باز می دارد . حساسيت تو را نسبت به سرنوشت دیگران تحسین میکنم و بهترین های زندگی را برایت آرزومندم .

محمد

سلام ثمر گل،من همين الان از مسافرت اومدم.پيغام لينکت ديدم ، انقدر خسته ام که نگو.حتمنی لينکتو جبران می کنم.در مورد اين چيزی که نوشتی کلی حرف دارم ، بذار لا اقل يه حموم برم و يه ذره بخوابم . موفق باشی هزار تا.

Ramin

سلام : خيلي ممنون از اينکه به وبلاگ من سر زدي وبلاگ شما هم خيلي زيبا و پر معنا و داراي مطالب مفيدي است خيلي خوشحال ميشوم که وبلاگهاي همديگر را لينک دهيم

aidin

سلام ثمر جون به به آمدی / بعدشم اينا که تو ملکت گل و بلبل و امام زمان از بديهياته!

del

سلام ثمر جان،اين چند وقته اينقدر گرفتار بودم که فکر ويرايش قالب نبودم.در هر صورت عذر،ولی همين الان درستش کردم!!از يادآوريت ممنون.

aidin

ثمر ان لاينی؟ دمت گرم دمت گرم دمت گرم ! با اين عکست کلی حال کردم

محمد

فاصله ای که اين وسط است از هر کجا که که بوجود آمده باشد زنگ خطری است که برای من و ما بصدا در آمده

ZOROO

ای وای غريب. اينجا چه خبره؟! علی علی . يا علی

نسل سوخته

اونوقت اين بی انصافها ميگن که خدا عادل نيست ...... اين همه عدل و انصاف !!!!!!! انصافتو شکر خدااااااااااااااااااااا !!!!!!!!!!!!!!

Jeneral

سلام . اين متن تو منو ياد اون شعر معروف خسرو گلسرخی انداخت . به اين مضمون که : اگر ۱ واحد انسان باشد ... يک با يک برابر نيست .